Ekonomia i ekologia

EKONOMIA 
W tym przypadku z łatwością możemy obliczyć ilość zużywanych pieluch i koszty, z jakimi to się wiąże. Jeśli przyjmiemy nie wygórowaną średnią 100 pln miesięcznie za pieluchy, łatwo obliczyć, że przez najbliższe 3 lata wydamy 3600 pln. Nie bierzemy tu pod uwagę kosztów chusteczek wielorazowych, kremów p/odparzeniom, leków zakupionych na leczenie odparzeń itp. Aby używać wyłącznie pieluch wielorazowych musimy zakupić pełen zestaw pieluch, wkładek, worków do prania i przechowywania. Potrzebujemy od 15-20 takich pieluszek. Średnia cena takiej pieluchy to 80 pln. Daje nam to koszt 1600 pln przy 20 pieluszkach. Dodając koszt prania (1 pranie dodatkowo w tygodniu ), który możemy oszacować na 1 pln , daje nam to dodatkowe 156 pln (1 pln * 52 tyg* 3 lata ). W obliczeniach przyjęto okres 3 letni, ponieważ obecnie najczęściej dzieci są odpieluchowywane pomiędzy 2-3 rokiem życia. Należy jednak pamiętać, że średnio przy wielorazówkach ten czas się skraca, a przy jednorazówkach wydłuża.
Jednoznacznie możemy więc stwierdzić, że pieluchy wielorazowe obniżą nam koszty nawet o połowę. Oczywiście trudniej zakup takich pieluszek rozłożyć w czasie i często wymaga to zainwestowania sporej kwoty na samym początku. Jednocześnie mając pełen zapas pieluch na lata nie musimy pamiętać o tym zakupie przy każdej wizycie w sklepie, oczczędzamy więc nie tylko pieniądze, ale również czas. Co więcej pieluszki przydadzą nam się przy kolejnym potomstwie:)
Przedstawione wyliczenia są szacunkowe, nie uwzględniają indywidualnych preferencji (wybór droższych lub tańszych pieluch, krótszy lub dłuższy czas pieluchowania itp.) i mają charakter poglądowy.
 
EKOLOGIA 
Dość oczywistym faktem jest przewaga pieluch wielorazowych w tym temacie, jednak zwolennicy jednorazówek zwracają uwagę na zwiększone zużycie wody, które również nie jest dobre. Mimo tego poniższe liczby jednoznacznie przechylają szalę. Szacuje się, że ok. 5 mln ton nieprzetworzonych odpadów, w sumie 2 mld ton moczu, kału, tworzyw sztucznych i papieru rocznie jest wyrzucane na amerykańskie wysypiska. Jednocześnie zużywa się około 40.000 kg tworzyw sztucznych i ponad 200 tysięcy drzew do produkcji pieluch jednorazowego użytku (dane z USA) tylko dla amerykańskich dzieci. Mimo tego, iż niektóre z pieluch uważa się za biodegradowalne, aby jednak uległy rozkładowi muszą być wystawione na działanie powietrza (tlen) i słońca. Ponieważ jest to bardzo mało prawdopodobne, może minąć kilkaset lat zanim taka pielucha się rozłoży.
Nieprzetworzone odpady, złożone między innymi ze zużytych pieluch, umieszczone na wysypiskach mogą grozić skażeniem wód gruntowych. Zwolennicy jednorazówek twierdzą, że pranie pieluch z tkaniny powoduje zwiększone zużycie energii i przyczynia się do obciążenia kanalizacji sanitarnej. Nie jest to jednak mocny argument, ponieważ ilość zużywanej wody na tydzień do prania pieluch jest taka sama jak ilość wykorzystywana przez dorosłych do spłukiwania toalety cztery lub pięć razy dziennie. Istotniejsze jest jednak to, że mocz i kał trafiają do kanalizacji, gdzie jest ich miejsce, a nie zalegają na wysypiskach, będąc potencjalnym zagrożenie dla czystości gleby i wód gruntowych.